Heraldické památky Malostranského hřbitova

25.03.2013 18:00

V rámci Hovorů o Praze pořádaných společně s Klubem Za starou Prahu zveme na přednášku Gabriely Kalinové: "Heraldické památky Malostranského hřbitova", která je věnována Mojmíru Chromému a Vladimíru Pouzarovi.
Koná se v Národním technickém muzeu v bývalém kinosále.

Vstup volný.

Kalendář akcí

Pařížský Montmartre, jeho dějiny a jeho historické hřbitovy

29.05.2017 17:00
Cílem přednášky bude přiblížit posluchačům neopakovatelnou atmosféru pařížského Montmartru,  jeho pohnuté dějiny a hlavně jeho význam pro rozvoj výtvarného umění a literatury. Seznámí nás s proslulými zábavními podniky, jako byl Moulin Rouge, Moulin de la Gallette nebo Marmiton Aristida...

Májové slavnosti

21.05.2017 14:00
Spolek Malostranský hřbitov pořádá v neděli 21. května od 14 hodin další ročník obnovených Májových slavností. Pro návštěvníky je připraven hudební program, komentované vycházky s odbornými průvodci zaměřené na historii Malostranského hřbitova či vzpomínkové setkání u hrobu zakladatele slavností,...

Přednáška - Buquoyská hrobka v Nových Hradech

10.04.2017 17:00
Další z cyklu přednášek o historických hřbitovech a hrobkách, tentokráte na téma Buquoyská hrobka v Nových Hradech. Průvodkyní po výjimečné památce nám bude Alena Lehnerová, předsedkyně našeho spolku.   Buquoyská hrobka postavená v letech 1890–1892 v neogotickém stylu se nachází na...
<< 51 | 52 | 53 | 54 | 55 >>

Aktuality

Spolek si připomněl rodinu básníka Rilkeho

Dne 29.03.2025, v den narozenin Jaroslava Rilkeho von Rüliken (29. března 1833 Ostrov u Svébořic  –  12. 12. 1892 Praha), (obr. 1) strýce největšího německojazyčného pražského básníka Reinera Marii Rilkeho, Spolek Malostranský hřbitov uspořádal komorní pietní akt u náhrobku rodiny Rilke na Olšanských hřbitovech. Předsedkyně Spolku, Alena Lehnerová, tam jménem Spolku položila kytici. (obr. 2) Tímto aktem byl oficiálně zahájen program, který chceme věnovat 150. výročí básníkova narození.


Jaroslav Rilke se stejně jako jeho bratr Josef (1839 – 1906), otec básníka Rilkeho, narodil jako syn Johanna Rilkeho, správce hospodářského dvora Ostroh/ Spörning u obce Svébořice/Schwabitz blízko Ralska, největšího z těch, které zanikly se zřízením vojenského prostoru po válce. V obci byla fara i kostel (za detailní sdělení děkujeme lokálnímu badateli Petru Polakovičovi, který má ke Svébořicům osobní vztah). Svébořice se v osudech rodiny promítly i později – Jaroslav Rilke byl jmenován čestným občanem této obce, a jeho synovec, slavný básník, vděčil svým vztahům k této obci za československý pas.
 

Jaroslav Rilke, na rozdíl od svého bratra Josefa, udělal velkou kariéru – po úspěšnému studiu práv a advokátní praxi získal titul doktora práv (1857) a v roce 1863 se stal notářem v Praze. V roce 1873 to dotáhl až na prezidenta notářské komory v Praze, za záslužnou činnost v tomto oboru ho císař František Josef povýšil v roce 1873 do šlechtického rodu a on se tak stal rytířem z Rülikenu. O tři roky později opustil notářské povolání. Působil pak jako zemský advokát, měl kancelář blízko Prašné brány. Angažoval se i politicky, v roce 1876 byl zvolen do Českého zemského sněmu za obvod Rokytnice-Jilemnice, byl zvolen opakovaně. Poslaneckého mandátu se vzdal ze zdravotních důvodů až v roce 1891. Mimo své profese zastával různé funkce – byl např. prezidentem správní rady Ústecko-teplické dráhy či členem kuratoria České spořitelny. V roce 1862 se oženil s Malvinou von Schlosser, dcerou rakouského politika z Čech a poslance Říšské rady. V rodinném životě ho pronásledovalo neštěstí, oba jeho synové zemřeli v mladém věku. Možná proto si oblíbil svého synovce, pozdějšího básníka, kterého všemožně podporoval, mj. mu umožnil složit maturitu na piaristickém gymnáziu v ulici Na Příkopech. Během studia bydlel mladý Rilke u Jaroslavovy a Josefovy sestry a své tety Gabriely, provdané za pražského právního zástupce Wenzela/Václava Kutscheru von Woborsky. Členové rodiny Kutschera von Woborsky jsou pochováni ve stejné hrobce s Jaroslavem, jeho manželkou, syny a bratry (obr. 3). Ve stejné hrobce také odpočívá otec Jaroslava i Josefa, Johann Rilke (†1852), který byl původně pohřben v jižní části Malostranského hřbitova (1/XII/121) a do hrobky na II. Olšanském hřbitově byl přenesen později.
 

Cyklus akcí k uctění výročí velkého básníka, který ve svých prvních pracích tematizoval své rodné město, bude probíhat ve druhé polovině roku. Bližší informace se dozvíte také na naší Májové slavnosti dne 18. května 2025.
 

Zapsala: Gabriela Kalinová
 

Obr. 1 Jaroslav Rilke rytíř z Rülikenu
 

Obr. 2 Předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov Alena Lehnerová u hrobky rodiny Rilke
 

Obr. 3 Detail náhrobní desky rodin Rilke na Olšanech II.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>