Heraldické památky Malostranského hřbitova

25.03.2013 18:00

V rámci Hovorů o Praze pořádaných společně s Klubem Za starou Prahu zveme na přednášku Gabriely Kalinové: "Heraldické památky Malostranského hřbitova", která je věnována Mojmíru Chromému a Vladimíru Pouzarovi.
Koná se v Národním technickém muzeu v bývalém kinosále.

Vstup volný.

Kalendář akcí

Pozvánka na přednášku "Vykopat poklad – kouzla, duchové a skvosty v raném novověku"

26.11.2024 17:00
Spolek Malostranský hřbitov si Vás dovoluje pozvat na přednášku "Vykopat poklad – kouzla, duchové a skvosty v raném novověku", která se uskuteční v úterý 26. listopadu od 17 hodin v pobočce Městské knihovny v Praze na Smíchově, Nám. 14. října 15. Přednáška se zaměří na fascinující fenomén hledání...

Slavnostní vycházka na Vyšehradský hřbitov se Slavínem

17.11.2024 10:00
Spolek Malostranský hřbitov si Vás ve spolupráci se spolkem Svatobor dovolují pozvat na slavnostní vycházku po Vyšehradském hřbitově s prohlídkou Slavína, která se uskuteční v neděli 17. listopadu od 10 hodin. Sraz je před bazilikou sv. Petra a Pavla.   Vstup zdarma a bez...

Dušičky na Malostranském hřbitově

03.11.2024 14:00
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Aktuality

Výstava "Malostranský hřbitov: příběh zapomenuté památky" v Galerii Portheimka

Výstavu nazvanou Malostranský hřbitov - Příběh zapomenuté památky budou návštěvníci moci zhlédnout v prostorách Galerie Portheimka od 24. října do 27. listopadu letošního roku. Výstava je pořádána u příležitosti úspěšného završení dalekosáhlé rekonstrukce této úchvatné kulturní památky, nacházející se na území městské části Praha 5. Opravy byly financovány z fondů EU. V létě letošního roku tak mohl být areál opět zpřístupněn zájemcům z řad široké veřejnosti.

Výstava nabídne exkurz do historie pohřebiště, jehož počátky sahají do druhé poloviny 17. století. Po josefínských reformách se stává ústředním hřbitovem levobřežní Prahy. V prvních dvou třetinách 19. století hřbitov představuje místo posledního odpočinku pro příslušníky aristokracie, významných duchovních, ale také mnohých pražských patricijských rodin, z jejichž řad se rekrutovali významní umělci, lékaři nebo podnikatelé. Vedle náhrobků chudých a středních vrstev zde v této době vyrůstají znamenitá díla excelentních českých sochařů, včetně V. Prachnera, tří generací Platzerů nebo obou bratrů Maxových. Už tato kombinace pochované honorace a vrcholu funerálního umění učinila z místa památku, jejíž genius loci se stal námětem nejednoho beletristy, básníka nebo malíře. O to více překvapí skutečnost, že od svého uzavření v polovině 80. let 19. století  byl Malostranský hřbitov nucen bojovat doslova o samotnou existenci.
A právě tento zápas o záchranu představuje ústřední motiv výstavy, která vedle výstavních panelů s texty a doprovodným obrazovým materiálem nabídne i vybrané ukázky funerální plastiky. Koncept výstavy připravil historik Mgr. Pavel Fabini, kronikář Prahy 5, a na jejím uspořádání se podílel Spolek Malostranský hřbitov a Správa pražských hřbitovů.


<< 101 | 102 | 103 | 104 | 105 >>