Heraldické památky Malostranského hřbitova

25.03.2013 18:00

V rámci Hovorů o Praze pořádaných společně s Klubem Za starou Prahu zveme na přednášku Gabriely Kalinové: "Heraldické památky Malostranského hřbitova", která je věnována Mojmíru Chromému a Vladimíru Pouzarovi.
Koná se v Národním technickém muzeu v bývalém kinosále.

Vstup volný.

Kalendář akcí

Vánoční strašidelný speciál s němým filmem

05.12.2024 17:00
Spolek Malostranký hřbitov zve na přednášku po stopách prvního celovečerního hororu Der Student von Prag (1913), který více jak před sto léty obletěl celý svět a navždy změnil poetiku kinematografie. Malá Strana jako génius loci uhranula filmaře už za doby Rakousko-Uherska. Autor filmu - vysoce...

Pozvánka na přednášku "Vykopat poklad – kouzla, duchové a skvosty v raném novověku"

26.11.2024 17:00
Spolek Malostranský hřbitov si Vás dovoluje pozvat na přednášku "Vykopat poklad – kouzla, duchové a skvosty v raném novověku", která se uskuteční v úterý 26. listopadu od 17 hodin v pobočce Městské knihovny v Praze na Smíchově, Nám. 14. října 15. Přednáška se zaměří na fascinující fenomén hledání...

Slavnostní vycházka na Vyšehradský hřbitov se Slavínem

17.11.2024 10:00
Spolek Malostranský hřbitov si Vás ve spolupráci se spolkem Svatobor dovolují pozvat na slavnostní vycházku po Vyšehradském hřbitově s prohlídkou Slavína, která se uskuteční v neděli 17. listopadu od 10 hodin. Sraz je před bazilikou sv. Petra a Pavla.   Vstup zdarma a bez...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Aktuality

Výstava "Loreta Dientzenhoferů"

Do 31. ledna 2017 bude v pražské Loretě k vidění výstava s názvem Loreta Dientzenhoferů. Příběh loretánského průčelí. Zájemci se dozvědí více nejen o historii památky, ale také o právě probíhající rekonstrukci průčelí. Připravuje se také haptický model objektu.

Hlavní letošní výstava pražské Lorety je zaměřena na zajímavou historii působivého loretánského průčelí. To vzniklo až téměř 100 let po jejím založení díky práci Kryštofa Dientzenzhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Výrazná architektonická dominanta Prahy je prostřednictvím výstavy prezentována díky spolupráci předních odborníků na barokní architekturu a pracovníků památkové péče.

Návštěvníci uvidí, jak se architektura Lorety proměňovala, přibývaly kaple a měnila se podoba průčelní budovy. Velmi zajímavá je prezentace nově objevené mezifáze stavby těsně před realizací Dientzenhoferova průčelí. Pozornost je zaměřena také na sochařskou výzdobu průčelí, která je od počátku velmi problematická. Díky použití nekvalitního pískovce byla řada soch záhy poškozena. Jejich špatný stav zapříčinila také poloha Lorety poblíž městských hradeb, kdy byl prostor Loretánského náměstí často ohrožen střelbou nepřátelských vojsk při obléhání Prahy.

V rámci výstavního projektu je veřejnosti představen soubor originálních torz soch andělů z loretánské balustrády a také zajímavé, dosud nepublikované návrhové kresby nerealizovaných částí sochařské výzdoby. Speciálně pro výstavu byly zhotoveny tři architektonické modely zachycující důležité stavební fáze Lorety, a to stav k letům 1664, 1700 a 1719. 

Více informací naleznete na stránkách LORETA PRAHA. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.

 
 
 

 


<< 105 | 106 | 107 | 108 | 109 >>