Heraldické památky Malostranského hřbitova
V rámci Hovorů o Praze pořádaných společně s Klubem Za starou Prahu zveme na přednášku Gabriely Kalinové: "Heraldické památky Malostranského hřbitova", která je věnována Mojmíru Chromému a Vladimíru Pouzarovi.
Koná se v Národním technickém muzeu v bývalém kinosále.
Vstup volný.
Kalendář akcí
Pozvánka na přednášku "Vykopat poklad – kouzla, duchové a skvosty v raném novověku"
26.11.2024 17:00Slavnostní vycházka na Vyšehradský hřbitov se Slavínem
17.11.2024 10:00Aktuality
Komentovaná vycházka do kláštera boromejek
Spolek Malostranský hřbitov pořádá v sobotu 13. srpna od 14 hodin prohlídku kláštera boromejek v Řepích. Naší exkursi začneme prohlídkou kostela Svaté rodiny - součásti kláštera boromejek. Kostel byl původně opatřen pouze jednoduchou výmalbou, ve 30. letech 20. století se však sestry boromejky obrátily na emauzské benediktiny s prosbou o novou výmalbu chrámu. Po prohlédnutí fresek se krátce seznámíme s historií řádu boromejek, které do Prahy přivedl P. Heřman Dichtl, pohřbený původně na Malostranském hřbitově.
Z kláštera boromejek se vydáme k románskému kostelu sv. Martina ze 2. poloviny 12. století s pozdějšími přestavbami a barokní úpravou. Okolo kostela byly v 60. letech minulého století odkryty hromadné hroby padlých z bitvy na Bílé Hoře.
Posledním zajímavým místem, které si prohlédneme, bude Řepský hřbitov, založený jako náhrada za zrušený hřbitov u kostela svatého Martina. Hřbitov sestává ze čtyř samostatných částí: hlavního hřbitova, urnového háje, vězeňského hřbitova a řádového hřbitova boromejek. Pro nás nejzajímavější částí řipského hřbitova bude řádový hřbitov boromejek, založený v roce 1884 po zrušení Malostranského hřbitova. Sestry boromejky, pohřbené původně na tomto hřbitově, byly později ve dvou vlnách exhumovány a převezeny do Řep. Na řádový hřbitov byly převezeny také ostatky P. Hermanna Dichtla (1802-1870), zpovědníka císaře Ferdinanda I.(V.) a významné osobnosti duchovního života v Čechách. P. Dichtl uvedl na žádost Aloise Klara (ostatky jeho rodiny, rovněž pohřbené původně na Malostranském hřbitově, nakonec skončily na hřbitově v Břevnově) do Čech sestry boromejky a navíc podporoval ze všech sil později svatořečeného filadelfského biskupa Johanna Nepomuka Neumanna (1811-1860), který byl stejně jako Dichtl rodákem z jižních Čech. Z Dichtlovy rodiny vzešlo několik další významných duchovních osobností - mužů i žen.U kaple na řádovém hřbitově se koná krásná dušičková slavnost, které se někteří z nás zúčastnili již v minulém roce.
Za možnost uspořádat tuto akci děkujeme Kongregaci Milosrdných sester svatého Karla Boromejského.
Upřesnění programu výletu a dopravní spojení
1) Spojení: Metro Petřiny - Škola Řepy
Bus 164
13:25 až 13:45, 20 min
Staví před klášterem
2) Spojení: Metro Zličín – sídliště Řepy
Bus 180
13:22 až 13:30, 8 min
13:37 až 13:45, 8 min
Třeba dojít kousek pěšky viz připojená mapka
Spojení: Anděl - Sídliště Řepy
Tramvaj č. 9
13:22 až 13:41, 19 min
13:27 až 13:46, 19 min
Sraz na stanici autobusu 164 blízko kláštera ve 13:55
Další průběh
14:00 prohlídka klášterního kostel Sv. Rodiny s výkladem k dějinám Boromejek, osoby související s příchodem řádu do Prahy i s Malostranským hřbitovem
Ca 14:30 odchod od kláštera směrem k románskému kostelu Sv. Martina (ca 10 min)
Dle domluvy možnost krátkého občerstvení (Restaurace Kozel na Rybníčku naproti kostelu)
Další pochod ca 10 min. k Řepskému hřbitovu
Prohlídka řádového hřbitova boromejek s hroby P. Dichtla a sester, přenesenými z Malostranského hřbitova
Návštěva hrobu legendárního loupežníka Václava Babinského na bývalém vězeňském hřbitov
Návrat domů autobusem č. 142 – stanice blízko kostela