Heraldické památky Malostranského hřbitova
V rámci Hovorů o Praze pořádaných společně s Klubem Za starou Prahu zveme na přednášku Gabriely Kalinové: "Heraldické památky Malostranského hřbitova", která je věnována Mojmíru Chromému a Vladimíru Pouzarovi.
Koná se v Národním technickém muzeu v bývalém kinosále.
Vstup volný.
Kalendář akcí
Pozvánka na přednášku "Vykopat poklad – kouzla, duchové a skvosty v raném novověku"
26.11.2024 17:00Slavnostní vycházka na Vyšehradský hřbitov se Slavínem
17.11.2024 10:00Aktuality
Májové slavnosti na Malostranském hřbitově
V sobotu 18. června 2016 bude ve 14 hodin pro veřejnost slavnostně otevřen Malostranský hřbitov, který v nedávné době prošel náročnou revitalizací, financovanou ze strukturálních fondů EU. Součástí programu je i VII. ročník Obnovených Májových slavností, pořádaný Spolkem Malostranský hřbitov. Areál hřbitova je mimořádně cennou památkou nejen z hlediska estetického a umělecko-historického, ale i vzhledem k tomu, že je zde pohřbeno mnoho význačných osobností. Přestože se jedná o zapsanou nemovitou kulturní památku, hřbitov takřka 130 let postupně chátral a stav stromů i náhrobků byl v posledních desetiletích alarmující. Hřbitov byl od roku 2001 pro veřejnost nepřístupný a upadal v zapomnění. V roce 2010 vzniklo především zásluhou paní Jany Trojanové Občanské sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova, které se velkou měrou podílelo na oživení zájmu o tuto památku a zejména v prvních letech tohoto desetiletí přispělo k záchraně hřbitova i fyzicky, a to při pravidelné likvidaci zelených porostů, ohrožujících a devastujících řadu náhrobků.
V loňském a letošním roce proběhla revitalizace hřbitova, jejímž primárním smyslem bylo jeho otevření veřejnosti. V jejím rámci bylo zřízeno zázemí pro vrátného a ostrahu, pracoviště restaurátora, veřejné osvětlení, byl vybudován kamerový systém s 25 kamerami. U všech stromů byly po dendrologickém průzkumu provedeny zdravotní a bezpečnostní řezy, 28 stromů bylo vykáceno a místo nich bylo nově vysazeno celkem 44 lip a jasanů. Došlo ke kompletní renovaci všech cest, kdy byl stávající asfalt nahrazen mlatovým povrchem. Prostor před kostelem pak byl vydlážděn pískovcovou dlažbou. Hřbitov byl rovněž nově vybaven 36 lavičkami a 20 odpadkovými koši. Vznikl tak důstojný prostor určený ke konání pietních návštěv, kulturních akcí a vlastivědných exkurzí – prostor výjimečného genia loci.
Průběh prací
V prosinci 2013 proběhla digitalizace hřbitova a následně byla zpracována Koncepce řešení obnovy Malostranského hřbitova, na kterou navázalo zpracování projektové dokumentace a žádost o dotaci z fondů EU. Žádost byla schválena 11. 9. 2014 jako třetí nejlépe hodnocená z celkem 48 podaných. Od roku 2014 byla v rámci SPH především za účelem restaurování náhrobků Malostranského hřbitova vytvořena pracovní pozice restaurátora, který se ještě před samotným zahájením revitalizace začal věnovat péči o některé zdejší náhrobky.
Autoři projektu předložili NPÚ varianty úplného obezdění hřbitova, nebo náhradu za nové litinové oplocení. Závazné stanovisko NPÚ z března 2014 zhodnotilo jako nejvhodnější variantu oplocení hřbitova z Plzeňské ulice tvarovou kopii zdi z 20. let 20. století. Účelem obezdění je zejména snaha v maximální možné míře učinit ze hřbitova opět místo rozjímání a kontemplace, neboť atmosféru místa výrazně narušoval provoz z komunikací po obou stranách, a to vizuálně i akusticky. Podpůrným argumentem byla rovněž existence dochované západní zdi, na kterou severní zeď se vstupy plynule navazuje.
Rovněž v souladu se stanoviskem NPÚ byl původní ocelový plot, pocházející z Plzeňské ulice, použit jako náhrada za nevyhovující drátěné oplocení v ulici Vrchlického.
Základní informace o rekonstrukci
Projektant: GIRSA AT s.r.o. – Atelier obnovy a konzervace historických staveb
Zhotovitel: Gema Art Group a.s.
Realizace: 3/2015 – 5/2016
Předpokládané náklady: 39 506 959 Kč
Schválená dotace ze strukturálních fondů EU: 34 785 485 Kč
Nabídková cena za realizaci stavby vítězného uchazeče: 24 169 270 Kč vč. DPH
Skutečně poskytnutá dotace z fondů EU: 18 582 808 Kč
Skutečně vynaložené výdaje: 21 000 000 Kč
Dílo mělo být dokončeno do září 2015.Kolaudace proběhla až 6. listopadu 2015, nicméně některé práce probíhají ještě v červnu 2016.
V čase, který měla SPH na zpracování žádosti o dotaci z fondů EU nebylo možné připravit restaurátorské záměry a získat nutná stanoviska odboru památkové péče MHMP. Do projektu tak byl začleněn pouze záměr obnovit Haasovu kaplovou hrobku, která byla v havarijním stavu.
Současně však byla navázána spolupráce s renomovaným restaurátorem prof. Sieglem, pod jehož dohledem proběhlo v roce 2015 restaurování 17 nápisových desek, které byly umístěny v blízkosti kostela na jižní zdi a 8 pomníků. Restaurované desky budou v průběhu léta vráceny na původní místa.
Na další restaurátorské práce je již zpracována dokumentace a jsou vydána potřebná rozhodnutí OPP. SPH se bude ucházet o dotace určené pro památkovou péči.
Zdroj: Správa pražských hřbitovů (redakčně kráceno)