Heraldické památky Malostranského hřbitova

25.03.2013 18:00

V rámci Hovorů o Praze pořádaných společně s Klubem Za starou Prahu zveme na přednášku Gabriely Kalinové: "Heraldické památky Malostranského hřbitova", která je věnována Mojmíru Chromému a Vladimíru Pouzarovi.
Koná se v Národním technickém muzeu v bývalém kinosále.

Vstup volný.

Kalendář akcí

Pozvánka na přednášku "Vykopat poklad – kouzla, duchové a skvosty v raném novověku"

26.11.2024 17:00
Spolek Malostranský hřbitov si Vás dovoluje pozvat na přednášku "Vykopat poklad – kouzla, duchové a skvosty v raném novověku", která se uskuteční v úterý 26. listopadu od 17 hodin v pobočce Městské knihovny v Praze na Smíchově, Nám. 14. října 15. Přednáška se zaměří na fascinující fenomén hledání...

Slavnostní vycházka na Vyšehradský hřbitov se Slavínem

17.11.2024 10:00
Spolek Malostranský hřbitov si Vás ve spolupráci se spolkem Svatobor dovolují pozvat na slavnostní vycházku po Vyšehradském hřbitově s prohlídkou Slavína, která se uskuteční v neděli 17. listopadu od 10 hodin. Sraz je před bazilikou sv. Petra a Pavla.   Vstup zdarma a bez...

Dušičky na Malostranském hřbitově

03.11.2024 14:00
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Aktuality

Podoby funerální kultury v raně novověkém Finsku

Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova si vás dovoluje pozvat na přednášku své členky Evy Jarošové, která se uskuteční ve čtvrtek 12. prosince od 16,00 hod. v konferenčním sále Clam-Gallasova paláce.Tématem jsou podoby funerální kultury v raně novověkém Finsku.
Tuoniova vlast věčná, neboli finská říše mrtvých. Smrt a vyrovnávání se s ní patřilo odjakživa k velkým tématům lidské společnosti. Jakých podob nabývalo ve Finsku? Přednáška posluchače v krátkosti seznámí s finskými dějinami a na jejich základě se pokusí podat obrázek finské kultury a jejího vztahu ke smrti. Od předkřesťanské doby po raný novověk až do současnosti se na názorných příkladech z Národního Muzea v Helsinkách,z katedrály v Turku (Åbo) ale i z pramenů literárních, jakým je například národní epos Kalevala, pokusíme sledovat, nakolik bylo prostředí Finského vévodství a posléze Velkovévodství specifické, a nakolik naopak zcela zapadalo do kulturního rámce střední Evropy. Těžiště přednášky leží v raném novověku, ale dovoluje si i přesahy do 19. a 20.století, které jsou z hlediska funerální kultury tím nejzajímavějším a nejpřínosnějším obdobím, které může Finsko nabídnout.

 

Bc. Eva Jarošová je absolventkou bakalářského studia historie na FF UK, nyní na Ústavu českých dějin FF UK studuje v magisterském cyklu specializaci raně novověké dějiny (vedoucí diplomové práce doc. Marie Š. Koldinská). Zaměřuje se na kulturní dějiny, především na dějiny funerální kultury a všeho, co k ní patří. Díky programu Erasmus strávila akademický rok 2012/2013 ve Finsku, kde prohlubovala svou znalost finského raného novověku, finštiny a hlavně finských funerálií.

 

 

 


<< 213 | 214 | 215 | 216 | 217 >>