Heraldické památky Malostranského hřbitova

25.03.2013 18:00

V rámci Hovorů o Praze pořádaných společně s Klubem Za starou Prahu zveme na přednášku Gabriely Kalinové: "Heraldické památky Malostranského hřbitova", která je věnována Mojmíru Chromému a Vladimíru Pouzarovi.
Koná se v Národním technickém muzeu v bývalém kinosále.

Vstup volný.

Kalendář akcí

Pozvánka na přednášku "Vykopat poklad – kouzla, duchové a skvosty v raném novověku"

26.11.2024 17:00
Spolek Malostranský hřbitov si Vás dovoluje pozvat na přednášku "Vykopat poklad – kouzla, duchové a skvosty v raném novověku", která se uskuteční v úterý 26. listopadu od 17 hodin v pobočce Městské knihovny v Praze na Smíchově, Nám. 14. října 15. Přednáška se zaměří na fascinující fenomén hledání...

Slavnostní vycházka na Vyšehradský hřbitov se Slavínem

17.11.2024 10:00
Spolek Malostranský hřbitov si Vás ve spolupráci se spolkem Svatobor dovolují pozvat na slavnostní vycházku po Vyšehradském hřbitově s prohlídkou Slavína, která se uskuteční v neděli 17. listopadu od 10 hodin. Sraz je před bazilikou sv. Petra a Pavla.   Vstup zdarma a bez...

Dušičky na Malostranském hřbitově

03.11.2024 14:00
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Aktuality

Dušičkové vzpomínání Jaromíra Thumy

Jako studenti malostranského gymnázia Jana Nerudy jsme měli takovou hezkou tradici. Na jaře a na Dušičky jsme jako dobrovolníci ve dvojicích chodili na Malostranský hřbitov, kde každá dvojice měla nějaký "svůj památný hrob", o který se starala. Já jsem měl s kamarádem na starosti náhrobek Gustava Pflegra Moravského. Tehdy, v padesátých letech, se o některé hroby na Malostranském hřbitově mimo nás študáků ale starali i lidé z okolí a obec.

S nápadem pečovat o hroby našich velikánů přišla naše paní profesorka češtiny Šindlerová (sestra komika „strýčka“ Jedličky) spolu s profesorem Divíškem. Nás, kteří jsme k těm hrobům chodili, nebylo mnoho (oproti masovému Československému svazu mládeže, jehož členové měli ovšem jiné „kulturní“ zájmy). Bývalo nás asi jen 11 dvojic, většinou z řad členů školního divadelního souboru vedeného profesory Vetterem a Divíškem. Pokud si pamatuji, chodili tam Milan Neděla, Honza Tříska, Pamela Písaříčková, dva bratři Novákové, Pepík David, Petr Fišárek, Láďa Šmíd a Ota Černý. Honza Tříska ještě žije v USA, ti ostatní bohužel, pokud vím, už asi nejsou mezi námi.

Byl to hezký zvyk, a stálo by zato jej obnovit. A snad by se i dnes mezi studenty nalezli tací, kteří by se k tomu připojili, a možná by neškodilo obrátit se také na místní i malostranské skauty. Ti se podobné činnosti také po válce zabývali, dokud jim po únoru 1948 činnost nezakázali.

Jaromír Thuma (80)

 

Máte podobnou vzpomínku na Malostranský hřbitov? Napište nám. Váš příběh může být inspirací pro ostatní! Děkujeme! M.jiroudkova@gmail.com.

 


<< 78 | 79 | 80 | 81 | 82 >>